Den 1 maj 2025 kickar vi igång säsongen och inviger ”När Rumpnissarna möter Ronja”. En ny del i vår Ronja-miljö.
Kom och upptäck platsen där Ronja och Rumpnissarna möts! Tillsammans med konstnären
Kaj Grönberg och vårt lokala företag T-line har vi skapat en miljö där du kan kliva in i filmens
värld. Klä dig gärna i en dräkt inspirerad av filmen, prova Ronjas vintermössa och kanske träffa en
Rumpnisse! Förresten, visste du att Rumpnissarna föds 350 år gamla och har fyra tår?
Vi visar även Ronjas säng från den nya serien Ronja-the Robbersdaughter. Den har flyttat in i Filmbyn!
I Bullerbyn-miljön på Filmbyn har kälken som användes vid inspelningarna av Barnen i Bullerbyn år 1986-87 hittat till oss. Kennerth Roth hörde av sig och berättade att kälken och två sparkar fanns i en lagård i Pelarne. Nu finns dem på Filmbyn. Varmt tack Kennerth för att du tänkte på oss och alla våra besökare som nu får del av denna originalrekvisita.
Vi är glada att kunna presentera dessa tre nya delar i vår fina utställning!
Och att Nils Karlsson Pyssling-miljön fått ett fint staket under vintern som skyddar den fina originalrekvisitan är vi tacksamma för. Anders Pettersson på Fagerängs snickeri i Lönneberga har hjälpt oss med det. Han har också lagat Pippi-stolarna i Pippis kök och ordnat så att vi fick en ny gungstol där eftersom den förra var ”sönderlekt”.
Nytt för 2025 är också att vi kommer att erbjuda guidade turer i utställningen på svenska, engelska eller tyska på fasta tider under juli och augusti.
Vi längtar till säsong! Boka dina biljetter här på vår hemsida! Hoppas vi ses i sommar!